AKCE 2+1 ZDARMA na ČAJE - zadejte slevový kód ZIMA2022 do poznámky. Kontaktujte nás: 773 734 883, info@lrzdravi.cz BIO SUPERPOTRAVINY NATURALIS a BIO KOSMETIKA SEMANTE od NATURALIS

Pistacie datle a mandle z Tuniska

Tunisko v top 10 světových producentů pistácií

 

 

 

Tunisko je nyní v top 10 producentů pistácií na světě. Díky pěstování pistácií v oblasti El Guettar pár kilometrů od těžební pánve Gafsa se Tunisko vyšvihlo na osmé místo ve světové produkci tohoto sušeného ovoce, o které je ve světě velká poptávka. Guvernorát Gafsa má nyní 1,5 milionu pistáciových stromů a zaujímá tedy první místo z hlediska produkce v celostátním měřítku, následuje guvernorát Kasserine a konkrétněji lokalita Majel Bel Abess.

 

Těchto 1,5 milionu stromů vysazených teprve před několika lety v Gafse začalo přinášet ovoce, což umožnilo výrazný nárůst národní produkce pistácií. Ve skutečnosti sklizeň pistácií v Gafse pokračuje

 

Nutno podotknout, že za největšího producenta pistácií na světě je považován Írán s produkcí 551 307 tun ročně, následovaný Spojenými státy americkými s roční produkcí 447 700 tun. S 240 000 tunami produkce ročně se Turecko řadí na třetí místo ve světové produkci pistácií.

 

Pokud jde o Tunisko, s celkovou plochou odhadovanou na cca 30 tisíc ha a produkcí 2400 tun v roce 2020 se umístilo na 11. místě světového producenta pistácií. V roce 2022 a díky výraznému nárůstu produkce sesadí z trůnu Itálii (8. místo), jejíž celková produkce nepřesahuje tři tisíce tun.

 

V měřítku afrického kontinentu se Tunisko již několik let řadí mezi přední výrobce pistácií.

Zpět do obchodu